Академик Радован Калабић у библиотеци
„Академик Радован Самарџић говорио је да је историјски феномен да смо ми Срби уопште опстали, с обзиром на број непријатеља, њихову снагу и време у које су нас сукцесивно нападали, с циљем да нас физички сатру, духовно затру и да нам пониште идентитет“, рекао је Калабић новинарима.
Он каже да су Срби опстали и да ће опстати само очувањем идентитета, који се заснива на Светосављу и Косовском завјету.
„Све остало, наша историја, српски језик, српска култура, само су надоградња тих темеља и док будемо у том идентитетском кључу, дотле ћемо опстајати“, закључио је Калабић.
На промоцији допуњеног издања својих изабраних дјела, чији је рецензент академик Матија Бећковић, аутор је рекао да се посебно радује када је у свом завичају.
„Хронолошки, у књизи су моје студије, есеји, чланци и историографски списи који су настајали од 2008. године и који су издржали пробу времена, а време је најјаче сито, тако да могу да станем иза њих“, навео је Калабић.
Према његовим ријечима, црвена нит која се провлачи кроз изабрана дјела је методолошки приступ у историји, процеси дугог историјског трајања.
„Ми као пролазан бића мислимо да се прво и једино нама ово догађа. Ништа нема ново под овом капом небеском“, закључио је Калабић.
Промоција је одржана у Народној библиотеци „Филип Вишњић“ у Бијељини.
Извор: Бијељина инфо

