Одржан 23. стручни семинар: Савремени ресурси као кључ развоја модерних библиотека
У организацији Народне библиотеке „Филип Вишњић“ у Бијељини успјешно је одржан 23. стручни семинар за библиотекаре и књижничаре бијељинског матичног подручја. Под називом „Неопходни ресурси за библиотеке нашег доба“, овај традиционални скуп окупио је бројне стручњаке из области библиотекарства са циљем континуиране едукације и суочавања са изазовима које доноси модерно доба.
Након уводне ријечи и срдачног поздравног обраћања в. д. директора наше библиотеке Тање Мијатовић, семинар је свечано отворио министар просвјете и културе у Влади Републике Српске, Боривоје Голубовић.
Министар је том приликом указао на чињеницу да су библиотеке и библиотекари често неправедно скрајнути у друштву, те нагласио њихову незамјењиву улогу.
„Много људи у нашем друштву није свјесно значаја библиотека. Када говоримо о образовању, прве асоцијације су школе и факултети, а заборављамо да су управо библиотеке институције које чувају идентитет једног простора, његову културу и заоставштину. Стога ће Министарство просвјете и културе Републике Српске наставити да буде на располагању и школама, и библиотекама, и позориштима, и музејима… Из тог разлога сам ја данас овдје у Бијељини“, поручио је министар Голубовић.
Дигитализација, конзервација и иновативни приступи: Разноврсне теме и еминентни предавачи
Радни дио семинара обиљежила су изузетно квалитетна излагања еминентних предавача који су из различитих углова освијетлили тему неопходних ресурса за рад савремених библиотека:
- Дијана Трубајић (директор ЈУ Народне библиотеке „Веселин Маслеша“ Лакташи) говорила је о дигиталним материјалима као кључном ресурсу у модерном пословању. Она је посебно нагласила важност сталног усавршавања библиотекара како би испратили потребе нових генерација: „Свјесни смо да наша дјеца одрастају у једном окружењу које је битно другачије од средине у којој је стасавала моја генерација.“
- Данијела Мандић (библиотекар у ЈУ Средњошколски центар „28. јуни“ Источно Ново Сарајево) представила је тему „Како расту школске библиотеке“, осврнувши се на специфичности, развојни пут и значај библиотека у средњошколском систему.
- Анђела Аћимовић Матић (рестауратор-конзерватор из Конзерваторско-рестаураторске лабораторије Архива Републике Српске) приближила је присутнима практичну страну заштите културног насљеђа кроз предавање „Конзервација библиотечке грађе у свакодневној пракси“.
- Јелена Калајџија (из библиотеке домаћина, ЈУ Народне библиотеке „Филип Вишњић“ Бијељина) затворила је стручни круг инспиративном и иновативном темом под називом „Књиг(р)е без ст(р)аница – револуционарна радозналост“.
Овогодишњи семинар је још једном потврдио да библиотеке бијељинске регије активно прате свјетске трендове, успјешно балансирајући између очувања традиционалне грађе и примјене модерних технологија у раду са корисницима.
